ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اترک» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

یادداشتی به بهانه سفر رئیس‌جمهور به استان خراسان شمالی

یحیی نیکدل _ کارشناس ارشد توسعه اقتصادی و برنامه ریزی و دکتری توسعه کسب و کار استان خراسان شمالی در 19 مرداد 1383 با تفکیک از خراسان بزرگ تأسیس شد. به‌راستی هدف از تأسیس استانی مستقل به مرکزیت بجنورد چه بود؟ آیا هدف این بود که صرفاً دور چند شهرستان خطی کشیده شود و مدیریتی مستقل پیدا کند و ما هم پوز آن را بدهیم و افتخار کنیم که استانی مستقل شده‌ایم؟ یا هدف از استقلال، ارتقاء جایگاه شهرستان‌های مختلف استان در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در سایه مدیریت در جغرافیای محدودتر و بهبود شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و عمرانی بوده است؟

اگر هدف بهبود و ارتقاء شاخص‌ها بوده که هست، سؤالی بعدی این است که بعد از تأسیس استان کدامیک از شاخص‌ها بهبودیافته و چقدر دررسیدن به اهداف تقسیم استان نزدیک شده‌ایم؟ جایگاه استان در بین سایر استان‌ها در شاخص‌های مختلف کجاست؟

مقام معظم رهبری در سفر سال 1391 به استان در اولین سخنرانی خود در اجتماع پرشور و مثال‌زدنی مردم در استادیوم تختی بجنورد فرمودند، استان خراسان شمالی با پتانسیل‌های بالقوه و بالفعلی که در حوزه‌های مختلف گردشگری، کشاورزی و صنعتی و معدنی دارد، می‌تواند جزو 10 استان برتر کشور باشد.

به‌راستی تاکنون چه قدم‌هایی در راستای تحقق منویات ایشان در استان خراسان شمالی برداشته‌شده است؟!

 

 جناب آقای رئیس‌جمهور،

لطفاً در سفر به استان‌ها و به‌ویژه استان خراسان شمالی به گزارش‌ها مثبت مدیران که به‌صورت هدفمند و بیشتر برای خوشایند مدیران مافوق تهیه و ارائه می‌شود خوش‌بین و دلگرم نباشید. این استان به‌جز در شاخص تغییرات مکرر مدیریت ارشد استان که حائز رتبه اول و ممتاز کشوری است و میانگین مدت‌زمان مدیران ارشد آن از 1/5 سال تجاوز نمی‌کند! در تمامی شاخص‌های اقتصادی در قعر جدول قرار دارد. به‌عنوان یک نمونه عرض کنم که بر اساس گزارش‌ها رسمی مرکز آمار ایران و... این استان در شاخص فقر و فلاکت بعد از سیستان و بلوچستان حائز رتبه دوم کشوری است و این گویای خیلی از گرفتاری‌های دیگر هست.

درزمینهٔ زیرساخت‌های توسعه در حد صفر، یک کیلومتر آزادراه و راه ریلی نداریم. راه‌های مواصلاتی بین‌شهری استان بسیار نامطلوب است. عملیات اجرایی فاز 2 پتروشیمی بجنورد و راه‌آهن گرگان- بجنورد- مشهد به‌عنوان محور توسعه شمال شرق کشور، علیرغم کلنگ زنی در دولت‌های گذشته در حد صفر باقی‌مانده. منابع بانکی بسیار ضعیف و نسبت مصارف به منابع بانک‌های دولتی حدود 1/6 هست و این درصورتی‌که است مه این نسبت در مورد بانک‌های خصوصی به 0/5 هم نمی‌رسد و این یعنی خروج همین منابع محدود از استان. نرخ  تشکیل سرمایه و سرمایه‌گذاری در حد صفر است و سرمایه‌گذاری دولت در این استان به حدی ناچیز است که ارزش گفتن ندارد.

بعد از تأسیس استان کمترین سرمایه‌گذاری دولتی برای ایجاد واحدهای بزرگ صنعتی در این استان محروم صورت نگرفته است! این در صورتی است که بر اساس برنامه‌های توسعه 5 ساله و قوانین بودجه سنواتی، سازمان‌های گسترش دولتی همچون شستا و ایدرو و ایمیدرو و.... مکلف به سرمایه‌گذاری در مناطق کم برخوردار هستند.

 

 آقای رئیس‌جمهور

 از عمر مفید  پتروشیمی و فولاد و سیمان و آلومینا و لوله گستر بیش از دو دهه گذشته و همه آن‌ها نیاز به طرح‌های جایگزین دارند، برنامه شما برای طرح‌های جایگزینی صنایع فوق و صنایع ایجادی  در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری برای ارتقا جایگاه استان به سطح 10 استان برتر کشوری چیست؟!!!

 

 جناب آقای رئیسی

با توجه به نرخ بالای بیکاری و پایین بودن درآمد مردم، شاخص منابع و مصارف مردم استان منفی است و درآمدهای آن‌ها پاسخگوی هزینه‌های زندگی‌شان نیست و مردم یا بدهکار بانک‌ها هستند و یا از پس‌اندازهای خود هزینه می‌کنند و این روند نمی‌تواند ادامه‌دار باشد و مردم استان انتظار دارند تشریف‌فرمایی شما به استان به‌عنوان رئیس دولت انقلابی و خدمتگزار، منشأ تحولات اساسی در وضعیت اقتصادی مردم شود. با توجه به اینکه شاخص‌های اقتصادی استان منفی است، امیدواریم حداقل منافع سفر جنابعالی به استان بر هزینه‌هایش بچربد و از این سفر آثار مثبت ماندگاری برای مردم استان به یادگار بماند.

 

از خداوند می‌خواهیم به جنابعالی و همه خدمتگزاران صادق به‌نظام و مردم توفیق هرچه بیشتر عنایت فرماید.

 

تبلیغ

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه
تبلیغ تبلیغ پرتال استانداری خراسان شمالی
بالای صفحه