ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اترک» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

خبرهای روز

چالش‌های اقتصادی استان

دکتر عبدالله خشنودی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه بجنورد

 

باوجود تفاوت بین استان‌های مختلف کشور ازنظر امکانات و مسائل اقتصادی، قسمت عمده‌ای از چالش‌ها و مشکلات اقتصادی استان‌ها به سیاست‌های دولت‌ها در سطح کلان مرتبط می‌شود. یکی از مهم‌ترین این سیاست‌ها که با توجیه مبارزه با گران‌فروشی و کنترل تورم اجرا می‌شود، قیمت‌گذاری دستوری است. در دوره‌های مختلف، دولت‌ها به‌جای اینکه نقش خود را در ایجاد تورم -از طریق افزایش حجم پول برای تأمین کسری بودجه و تأمین مالی سیاست‌های نادرست- بپذیرند، سعی کرده‌اند که از طریق برخی سیاست‌های پوپولیستی نظیر کنترل قیمت‌ها و دستگیری دلالان در بازارهای مختلف، این‌طور وانمود کنند که بر قیمت‌ها نظارت دارند و به فکر کنترل تورم هستند. درحالی‌که قیمت‌گذاری دستوری و کنترل قیمت کالاها و خدمات، ازیک‌طرف سیگنال‌های غلطی را به فعالان اقتصادی می‌دهد و از طرف دیگر باعث از بین رفتن سرمایه‌گذاری و تولید و تعطیلی واحدهای تولیدی می‌شود.  راه‌حل مناسب در این زمینه (کنترل تورم)، مدیریت کسری بودجه دولت و کاهش حجم نقدینگی است نه قیمت‌گذاری دستوری. یکی از مهم‌ترین چالش‌های واحدهای تولیدی در استان، همین مداخلات بخش‌ دولتی و قیمت‌گذاری دستوری است.

چالش دیگر در این زمینه، فضای کسب‌وکار نامناسب است که بازهم تا حدودی متأثر از قوانین و سیاست‌های دولتی است. انجام فعالیت‌های کارآفرینانه، ورود به کسب‌وکار و تولید کالاها و خدمات، نیازمند فضای مناسب کسب‌وکار است که بنگاه‌ها بتوانند بدون موانع و محدودیت، فعالیت خود را انجام دهند. متأسفانه در استان خراسان شمالی و بسیاری از استان‌های دیگر، فضای کسب‌وکار مناسبی وجود ندارد و افرادی که قصد شروع یک فعالیت اقتصادی رادارند، با موانع مختلفی روبرو می‌شوند. ساده‌سازی مقررات کسب‌وکار، اصلاح مجوزها و کاهش موانع ورود تا حد زیادی می‌تواند این مشکل را اصلاح کند.

با توجه به موارد پیش‌گفته، اجتناب دولت از مداخله در بازارها و قیمت‌گذاری دستوری و نیز اصلاح مقررات کسب‌وکار دو مورد از مطالبات اصلی واحدهای تولیدی استان هستند. درنهایت تا زمانی که مشکلات و موانع بخش تولید و عرضه اقتصاد حل نشود، کنترل تورم نیز امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

تبلیغ

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه
تبلیغ
بالای صفحه