ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اترک» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

خبرهای روز

نکات جدی در حوزه مدیریتی استان

دکتر علی‌اصغر پیله‌ور؛ دانشیار گروه شهرسازی دانشگاه بجنورد

در حوزه مدیریتی در استان خراسان شمالی پنج نکته بصورت جدی قابل توجه است:

نکته‌ای مهم که اول از همه به آن می‌پردازیم جابجایی سریع استانداران یکی از آسیب‌های حوزه مدیریتی استان است که این تغییرات موجب تغییر مدیران میانی و عملیاتی در استان می‌شود که نوعی آسیب است.

نکته دوم آنکه؛ روحیه همکاری و فرهنگ توسعه‌طلبانه در میان مدیران انتصابی چندان چشم‌گیر نیست و این امر موجب می‌شود هم‌افزایی برای رشد و توسعه استان شکل نگیرد و مدیران با تفکر سیستمی به منافع استان ننگرند و صرفاً به واحد و سازمان خود توجه داشته باشند.

مورد سوم جابجایی پرهزینه نیروهای کاری در میان سازمان‌هاست که اصولاً با جهت‌گیری‌های سیاسی صورت می‌پذیرد و موجب می‌شود نیروی جابجا شده نتواند نقش‌آفرینی مؤثر خود را در سازمان مقصد ایفا نماید و هزینه‌های سازمان مقصد را افزایش دهد.

چهارم آنکه در انتصاب مدیران مخصوصاً مدیران جوان بایستی روحیه مشارکت خواهی موردتوجه قرار گیرد و از گماردن مدیران کم‌تجربه خودداری شود. و درنهایت روحیه تخریب مدیران قبلی و تقویت حس خودبرتربینی در میان مدیران منصوب‌شده است؛ درحالی‌که در نظام جمهوری اسلامی ایران تمامی مدیران به‌نوبه خود برای بهبود شرایط تلاش و کوشش می‌نمایند گرچه شدت و ضعفی دارد اما باید مانع شکل‌گیری روحیه تخریب شد.

اما در حوزه شهرسازی و مدیریت شهری؛ رشد حاشیه‌نشینی در شهر بجنورد به‌عنوان مرکز استان خراسان شمالی مانند بسیاری از شهرهای دیگر؛ شدت گرفته به‌طوری‌که شاهد افزایش فقر شهری، بزهکاری شهری و سایر آسیب‌ها هستیم که چون زخمی بر پیکره شهر قابل‌مشاهده است.

افزایش شکاف طبقاتی در تمامی شهرها و شهر بجنورد از پیامدهای حاشیه‌نشینی بوده و به‌عنوان آسیب جدی مطرح است. بطوریکه اکنون حاشیه بر متن شهر غالب شده و به‌سرعت سطح و جایگاه خود را افزایش داده که موجب بروز ناهنجاری‌هایی در فضا، کالبد و فیزیک محیط شهری شده است.

مهاجرت معکوس از شهرها به حوزه‌های روستایی است و این رفتار شهرنشینان موجب تخریب فضای تولیدی و کشاورزی در اطراف شهرها و روستاهای خوش ‌آب‌وهوا است به‌طوری‌که می‌توان به تغییر کاربری‌ها و ساخت ویلاها و... اشاره نمود و بایستی به نظر حقوقی، مدیریتی و اجرایی به این مهم رسیدگی شود تا وضعیت نابسامان حاضر بهبود یابد.

تبلیغ

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه
تبلیغ
بالای صفحه