ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اترک» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

خبرهای روز

میرابیان مطرح کرد:

بررسی اهداف سفر امیر قطر به ایران

رضا میرابیان، در تحلیل سفر امیر قطر به ایران و در پاسخ به این سوال که یکی از رسانه‌های عربی مدعی شده که شیخ تمیم پس از ایران راهی غرب خواهد شد تا رایزنی‌هایی را به منظور از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین صورت دهد. این رسانه همچینن در ادعای دیگری از خواست ایالات متحده برای ایجاد پیمان امنیتی در منطقه خلیج فارس و اعطای وظیفه اقناع کشورهای منطقه به دوحه خبر داده است، آیا جدای از صحت و سقم این ادعاها،‌ قطر اساسا از چنین ظرفیتی برقرار است، گفت: این دو موضوع که بیان شد بیشتر جنبه گمانه‌زنی دارد و هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که چنین ادعایی را تائید کند. این سفر در واقع در پاسخ به سفر اسفندماه رئیس‌جمهور ایران به قطر است. همچنین میان قطر و جمهوری اسلامی ایران دائما مشورت‌ها و رایزنی‌هایی در خصوص وضع منطقه خلیج فارس و مشخصا بحث امنیت و همکاری‌های منطقه‌ای وجود دارد

وی ادامه داد: در نتیجه می‌توانیم دلیل اصلی سفر را در همین موضوع مشورت‌ها و رایزنی‌ها و ادامه تلاش ایران برای ایجاد امنیت در خلیج فارس جستجو کنیم. البته قطری‌ها ممکن است از ظرفیت‌هایی که دارند بخواهند در راستای تسهیلگری در موضوعات مورد نظر دو طرف استفاده کنند اما محور اصلی همان همکاری‌های دوجانبه به علاوه موضوعات منطقه‌ای است.  

این کارشناس خاورمیانه در پاسخ به این سوال که عمان بصورت سنتی در حوزه میانجیگری و تسهیلگری در خصوص موضوعات میان ایران و غرب ایفای نقش کرده است، آیا شیخ تمیم در صدد این امر است که جای مسقط را در این حوزه پر کند، گفت: قطر هیچ‌گاه جای عمان را نخواهد گرفت و هر کشوری جایگاه خود را در رابطه با ایران دارد. عمان کشوری است که در طول ۴۳ سال اخیر رابطه بسیار خوبی را با ایران دارد و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس از چنین جایگاهی برخوردار نیستند. بنابراین حضور قطر و فعال شدن این کشور در حوزه میانجیگری و نزدیکی با ایران جایگاه عمان را کم نخواهد کرد.

وی افزود: قطری‌ها بیشتر در تلاش هستند تا رابطه خوبی را که در سال‌های اخیر و به ویژه پس از تحریم این کشور از سوی عربستان و برخی دیگر از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با ایران ایجاد شده را حفظ کرده و با توجه به این مساله ظرفیت‌های خود ارتقا ببخشند

 

 

 

 

 

 

تبلیغ

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه
تبلیغ تبلیغ پرتال استانداری خراسان شمالی
بالای صفحه