ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اترک» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

خبرهای روز

یکدستی به بحران‌ها دامن می‌زند

ابراهیم نکو، نماینده دوره نهم مجلس

 

نگارنده بر این عقیده است که نه تنها همسویی دولت و مجلس تاکنون راهگشا نبوده، بلکه می‌تواند به برخی بحران‌ها نیز دامن برند.

حقیقتا مفهوم خالص سازی از آن دست از مفاهیمی است که هنوز نتوانسته‌ایم آن‌را به درستی تعریف و یا شرایط خاص برای آن منظور کنیم. اما اگر یک‌دستی به این معنا باشد که باید سایر جناح‌ها را به‌هر قیمتی حذف کنیم نتیجه آن چیزی می‌شود که الآن شاهد آن هستیم. یک‌دستی در شرایطی که به حضور سلایق نیاز است، مفهومی ندارد. به‌نظر می‌رسد نه تنها در چنین شرایطی، نتایج مثبتی را عاید و حاصل جامعه نمی‌کند، بلکه می‌تواند به برخی بحران‌ها دامن بزند. یک‌دستی زمانی مفهوم پیدا می‌کند که همه چیز ایده‌آل باشد و اگر سلیقه مخالفی باشد و در جهت عکس آن عمل کند، وجود آن مضر به منافع ملی باشد.

اما واقعیت این است ما در زمان و شرایطی هستیم که مشکلات اقتصادی از یک سو و بخش اشتغال و معیشت مردم با چالش‌های جدی روبه‌رو است و درحال حاضر همه در دولت برای خود دست می‌زنند و هورا می‌کشند و این در حالی است که وقتی به جامعه رجوع می‌کنند می‌بینند عکس آن وجود دارد. یعنی وقتی از دولت در مورد موفقیت‌های اقتصادی صداهایی می‌شنویم، نتیجه بر این است که باید اوضاع اقتصادی بهتر باشد، ولی وقتی در جامعه همه از وضع موجود شاکی هستند و این برمی‌گردد به همسویی و یک‌دستی و نبود صداهای مخالف و اعتراضات. اما این را هم شاهد هستیم که به‌نوعی صدای خود جناح همسوی دولت در مجلس نیز در آمده است، البته این بدان معنا نیست که آن‌ها قبلا نمی‌دانسته‌اند مشکلاتی وجود دارد. از این‌رو شاهدیم با نزدیک شدن به انتخابات، صدای نیروهای همسوی آنان نیز درآمده و نمایندگان مجلس به‌نوعی با توجه به رسیدن به شرایط انتخاباتی، دوباره معترض شده‌اند.

من همه را متهم نمی‌کنم، ولی قسمتی از انتقادها به دولت، دقیقا به‌همین موضوع بر می‌گردد؛ مجلس ما باید مجلسی پویا باشد، ضمن این‌که باید معتقد به شرع، عرف، نظام و حاکمیت باشد و در راستای اهداف نظام حرکت کند. اما به‌هر حال اگر جایی نیاز به تذکر و بلند کردن صدایی هست، باید آن موقع به‌درستی وارد عمل شوند که این به‌معنای عدم همسویی و مخالفت با دولت نیست، بلکه جزو وظایف نمایندگان مجلس است که باید در هر مقطع نظارت قانون خود را اعمال کنند. لذا به‌نظر می‌رسد یک‌دستی برای شرایط ایده‌آل و خاص است که زمینه‌های آن هم فعلا فراهم نیست، ضمن این‌که یک‌دستی در برخی سیاست‌های نظام همواره در همه مجالس وجود داشته، منهای برخی اتفاقات خاص که فعلا قصد پرداختن به‌آن را ندارم.

تبلیغ

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه
تبلیغ تبلیغ پرتال استانداری خراسان شمالی
بالای صفحه