خبرهای ویژه
آخرین خبرها
خبرهای پربیننده
صحرای قره قوم یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای استان
کد خبر: 90 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲ يکشنبه ۲۲ مرداد - 12:53

صحرای قره قوم یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای استان

اترک: روز گذشته تعدادی از مدیران استان با حضور در دفتر روزنامه اترک و بجنورد زیبا این روز را به کارکنان این مجموعه رسانه ای تبریک گفتند. در این نشست ها مدیران به تشریح اقدامات اداره مربوطه \رداختند که در ادامه مطالعه میکنیم.

 

 

 

مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی گفت: یکی ازعوامل اصلی آلودگی هوای خراسان شمالی، صحرای قره قوم ترکمنستان است.

رضا شکاریان با حضور در دفتر پایگاه بجنورد زیبا و روزنامه سراسری اترک افزود: در گذشته صحرای قره قوم یکی از منشاء های آلودگی استان بود اما با تغییر اقلیم و بروز خشکسالی های پی در پی، آلودگی آن شدت گرفته است.

وی با بیان اینکه بخش عظیمی از ایجاد آلودگی‌ها به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی های پی در پی است، اظهارکرد: تاکنون در نشست های مختلفی موضوع بیابان قره قوم که باعث آلودگی استان است، مطرح شده است و در ماه آینده نیز رییس جمهور ایران و ترکمنستان جلسه‌ای برگزار خواهند کرد که این موضوع یکی از مسائلی است که در این جلسه نیز بررسی و مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه آلودگی در استان از نوع آلودگی کلان شهرها نیست و ما بیشتر درگیر گرد و غبار هستیم، اظهارکرد: کانون آلودگی در استان نیز وجود دارد که برخی همانند با تغییر اقلیم کانون میاندشت جاجرم و اسفراین، شخم در جهت شیب و حضور بیش از حد دام در مراتع عوامل ایجاد آلودگی هستند.

شکاریان افزود: در بین تمام شهرستان‌های استان تنها سرانه فضای سبز درگرمه بالا و مناسب است و سایر شهرستان‌ها کمبود فضای سبز دارند.

مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی گفت: کمبود سرانه فضای سبز از دیگر عوامل مهم ایجاد آلودگی هوا است که گسترش سرانه فضای سبز و تکمیل کمربند سبز بجنورد بر کاهش آلودگی تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: با توجه به وضعیت توپوگرافی بجنورد و حالت کاسه‌ای که بجنورد دارد، گرد و غبار در داخل شهر ماندگار و دیرتر از شهر خارج می‌شوند.

شکاریان اظهارکرد: وجود صنایع آلاینده و سنگ شکن‌های فعال در اطراف شهر نیز آلایندگی بالایی دارند.

وی تصریح کرد: خشک شدن دریاچه آرال در مرز کشور ترکمنستان و ازبکستان نیز برشدت آلودگی تأثیر داشته شده است.

ارسال دیدگاه شما

بالای صفحه