خبرهای ویژه
آخرین خبرها
خبرهای پربیننده
تقدیر از آلومینای ایران به‌عنوان واحد نمونه ملی در حوزه‌های صنعتی و معدنی
کد خبر: 83 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۴ تير - 12:00

در بیست و هفتمین همایش بزرگ روز ملی صنعت و معدن انجام گرفت؛

تقدیر از آلومینای ایران به‌عنوان واحد نمونه ملی در حوزه‌های صنعتی و معدنی

در آیین روز ملی صنعت و معدن که با حضور آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور، عباس علی‌آبادی وزیر صمت و جمعی از صنعتگران برتر کشور در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد از شرکت آلومینای ایران به‌عنوان واحد نمونه ملی در حوزه صنعتی و ملی تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم مهندس عبدالله شه بخش، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران به نمایندگی از واحدهای معدنی به سخنرانی پرداخت.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در این مراسم ضمن اشاره به منابع غنی معدنی کشور اعم از گاز و مایع و وسعت سرزمینی و دسترسی به آب‌های آزاد جهان، توضیحاتی در خصوص آمار انواع ماده‌های معدنی موجود در معادن ایران و ذخایر غنی کشور ارائه داد.

عبدالله شه بخش اظهار داشت: بسیاری از مدیران واحدهای معدنی معتقدند که بحث تأمین پایدار حامل‌های انرژی مهم‌ترین چالش صنایع معدنی در حال حاضر است و وجود بحران کم‌آبی و مشکلات ناشی از قطع برق در تابستان و قطع گاز در زمستان از یک‌سو و افزایش چند برابری قیمت حامل‌های انرژی از سوی دیگر، باعث کاهش تولید و هم‌زمان افزایش قیمت تمام‌شده محصولات می‌شود که در صورت استمرار این وضعیت امکان غیراقتصادی شدن فعالیت برخی بنگاه‌های تولیدی و درنتیجه غیرمولد شدن سرمایه‌های کشور وجود دارد.

وی افزود: عدم وجود نگاه ملی به فعالیت‌های معدن کاری در برخی از مسئولان محلی بعضاً موجب اختلال در حمل مواد معدنی از یک استان به استان دیگر می‌شود و حتی در مواردی تعطیلی یک معدن باعث از بین رفتن اشتغال ایجادشده برای نیروی بومی آن منطقه می‌گردد.

 مدیرعامل شرکت آلومینای ایران ادامه داد: خوشبختانه باروی کار آمدن دولت سیزدهم تلاش‌هایی برای کاهش مشکلات کلان بخش معدن صورت پذیرفته است که ازجمله آن می‌توان به تفاهم‌نامه امضاءشده فی‌مابین وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با راهبری سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای ایجاد 15000 مگاوات توان نیروگاهی جدید اشاره نمود.

وی افزود: همچنین در این دولت بر اساس هدایت‌های مؤثر وزارت صمت در سال 1401 مجموع استخراج معادن کشور در حدود 644 میلیون تن بوده است که از این میزان 215 میلیون تن مربوط به استخراج عناصر فلزی است که تمامی این اعداد نشان‌دهنده عزم راسخ فعالان این بخش برای توسعه ایران اسلامی است.

مهندس شه بخش در ادامه خطاب به دکتر رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان عنوان کرد: بخش معدن و صنایع باوجود همه چالش‌ها و مشکلات موجود می‌تواند در افزایش رشد اقتصادی ایران نقش بسزایی داشته باشد و این تنها با ایجاد هم‌افزایی با سایر بخش‌های اقتصادی و اصلاح مقررات بازدارنده موجود با همفکری بخش خصوصی دلسوز و توانمند کشور امکان‌پذیر خواهد شد.

در این همایش از 58 واحد نمونه ملی در حوزه‌های صنعتی و معدنی، صنعتگران برتر، امیدآفرینان و کارآفرینان فعال ازجمله شرکت آلومینای ایران، توسط «عباس علی‌آبادی» وزیر صمت و «مصطفی طاهری»، «عزت‌الله اکبری تالارپشتی»، «علی‌اکبر کریمی»، «شهباز حسن‌پور» اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تقدیر و قدردانی به عمل آمد.

شرکت آلومینای ایران با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین معادن بوکسیت کشور به‌عنوان تنها تولیدکننده چهار محصول آلومینای متال گرید، آلفا آلومینا، هیدروکسید آلومینیوم و شمش آلومینیوم، نقش بی‌بدیلی در صنعت آلومینیوم کشور دارد.

کارخانه تولید آلومینا از بوکسیت جاجرم، اولین کارخانه تولید آلومینا در ایران و خاورمیانه است و ازنظر فنّاوری تولید، مشابه آن در ایران وجود ندارد. این شرکت در شهرستان جاجرم در ۱۷۵ کیلومتری بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد. آ

ارسال دیدگاه شما

بالای صفحه