خبرهای ویژه
آخرین خبرها
خبرهای پربیننده
نوسان قیمت در فروش کره محلی/سودها باز هم در جیب دلالان
کد خبر: 78 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲ دوشنبه ۸ خرداد - 09:01

نوسان قیمت در فروش کره محلی/سودها باز هم در جیب دلالان

اترک/ زینب محمودیان: کره محلی مخصوصا گوسفندی یکی از محصولاتی است که این روزها متقاضیان زیادی به ویژه برای تهیه روغن زرد در نقاط مختلف استان دارد ولی نوسان قیمت در فروش گریبان این محصول و دامداران را گرفته به طوری که بیشترین سود باز هم در جیب دلالان و سودجویان گاها متقلب است.

به گزارش اترک؛ 

استان خراسان شمالی اقتصاد روستایی خوبی دارد به طوری که محصولات دامداری و کشاورزی روستایی با کیفیت بسیار بالا که متقاضیان زیادی را از داخل استان و استان های مجاور به سمت خود کشیده است. 
در این میان این روزها بازار محصولات لبنی تازه گوسفندی به ویژه کره بسیار داغ است و عرضه این محصول از منازل و مغازه های روستاییان گرفته تا لبنیات فروشی داخل شهر و حتی بازار روزها هم مشاهده می شود.

این محصول امسال علاوه بر قیمت بالا، بسیار هم نایاب شده است و شهروندان برای خرید آن به جای مراجعه به فروشگاه های لبنیاتی سراغ چوپانان و دامداران می روند تا بتوانند قبل از عرضه آن به بازار، کره محلی تازه را با قیمت مناسب تهیه کنند.

* گلایه شهروندان ازقیمت و کیفیت محصولات
 

به گفته رجبی یکی از شهروندان بجنوردی شناخت کره محلی گوسفندی از سایر کره ها بسیار سخت است چون در بازار دلالانی پیدا می‌شوند که گاها کره را با روغن و یا کره گاوی مخلوط و عرضه می‌کنند.
وی ادامه داد: همچنین گاهی برخی سودجویان کره های پاستوریزه را آب می کنند و در قالب کره محلی می فروشند یا کره های نامرغوبی را به کره های محلی اضافه می کنند تا بتوانند سود بیشتری کسب کنند.
جلالی دیگر شهروند بجنوردی گفت: متأسفانه وقتی محصولی متقاضیان زیادی دارد بازار تخلف آن هم داغ می شود و باید متولیان امر با قیمت گذاری مناسب، فضای پرالتهاب این گونه محصولات را از بین ببرند.
شهروندی که برای خرید یک کیلو کره گوسفندی ۵۷۰ هزار تومان پرداخت کرده بود، گفت: از آن جایی که فروشگاه های لبنیات، کره گوسفندی تازه نداشتند، برای این که بتوانم کره تازه تهیه کنم به یک  دامدار سفارش خرید دادم و کره محلی را از روستای اطراف بجنورد خریداری کردم  .
وی ادامه می دهد: مشابه همین کره در بجنورد کیلویی ۶۵۰  تومان بود هر چند به سختی می توان در شهر کره محلی تازه با قیمت مناسب تهیه کرد .
 باقری، یکی از فرهنگیان نیز بیان کرد: با این که برای خرید یک کیلو کره حیوانی در یک فروشگاه ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کردم اما این محصول کیفیت مناسبی نداشت.
براتی، بانوی خانه دار بجنوردی نیز به خبرنگار ما گفت: در حالی که در سال های گذشته هر کیلو کره حیوانی باکیفیت را ۲۵۰ هزار تومان خریداری می کردیم اما امسال قیمت این محصول افزایش 2 ونیم برابری یافته است و به بیش از  ۵۰۰هزار تومان هم یافت نمی شود.
وی بیان کرد: اوایل فروش قیمت کره گوسفندی کمتر بود ولی اندکی بعد نرخ افزایش یافته و اینطور که پیش می رود اگر تا آخر ماه نظارت نشود قیمت به ۷۰۰ هزار تومان هم برسد.

بازار سرد فروشندگان 

یکی از عاملان فروش لبنیات محلی هم در این باره گفت: در حالی که اکنون فصل تولید کره های محلی از جمله گوسفندی است اما این محصول به بازار نمی رسد و خود دامداران آن را با قیمت های بالا به مشتریان می فروشند.
وی بیان کرد : وقتی برای خرید به روستا رفتم قیمت به اندازه ای بالا بود که برای فروش به صرفه نبود.
محمدی از کسبه لبنیات فروشی نیز تصریح کرد : در حالی که سال گذشته قیمت یک کیلو از این کره ۲۷۰ هزار تومان بود اما امسال بالار از ۵۰۰ هزار تومان عرضه می شود، ضمن این که برخی سودجویان قیمت آن را ۶۰۰هزار تومان هم اعلام کرده اند که توصیه می شود شهروندان این نوع کره را گران نخرند.
 وی تصریح کرد: شهروندان کره محلی را از مراکز مجاز خریداری کنند تا مورد کلاهبرداری سودجویان قرار نگیرند.

وی ادامه داد: با وجود گرانی کره محلی، این محصول بسیار اندک در بازار عرضه می شود.

هم کلام با دامداران

یزدانپور یکی از دامداران  روستای رباط قره بیل نیز گفت: خرید علوفه برای دام بسیار بالاست و قیمتی که امسال برای محصولات گوسفندی رایج است بسیار منصفانه است .
وی با بیان اینکه ما باید لقمه حلال بر سر سفره هایمان ببریم ادامه داد: گوسفندان در طول سال نیاز به مراقبت های زیاد با هزینه های بالا دارند و ما دامداران به نسبت هزینه ای که در طول سال کرده ایم قیمت محصولات را تعیین می کنیم.
وی تصریح کرد: گاها دلالانی پیدا می شوند که محصولات را از روستاییان به قیمت پایین خریداری و در داخل شهر با قیمت بسیار بالا عرضه می کنند که این باعث می شود مردم با قیمت بالا کره را خریداری کنند.
یکی از روستاییان در بازار روز شهر نیز گفت: محصولاتم را برای عرضه به بازار روز می آورم اما قدرت خرید مردم مثل سال های قبل نیست .
وی افزود: برخی از افراد کره محلی را خریداری و با روغن مخلوط و به بازار عرضه می‌کنند و چون نظارت ضعیف است بازار ما را نیز خراب می‌کنند. 
وی ادامه داد : از متولیان امر می‌خواهیم نسبت به بازار و خرید و فروش محصولات لبنی بیشتر توجه داشته باشند.

ارسال دیدگاه شما

بالای صفحه