خبرهای ویژه
آخرین خبرها
خبرهای پربیننده
رونمایی از اولین نمونه گلیم فرش سفره کردی خراسان شمالی در شهرک صنعتی بیدک
کد خبر: 54 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ بهمن - 11:24

رونمایی از اولین نمونه گلیم فرش سفره کردی خراسان شمالی در شهرک صنعتی بیدک

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان شمالی گفت: اولین نمونه گلیم – فرش سفره کردی خراسان شمالی در شهرک صنعتی بیدک رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار اترک، سیاوش وحدت افزود: سفره کردی از جمله دستبافته های خراسان شمالی است که مهر اصالت یونسکو را دریافت کرده است .

وی به توسعه خوشه صنعتی فرش در استان اشاره کرد و ادامه داد : شرکت شهرکهای صنعتی خراسان شمالی با توسعه خوشه صنعتی فرش در استان توانسته گام مهمی در توسعه  دستبافته های داری بردارد.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان شمالی تاکید کرد : بر اساس بررسی حدود 21 هزار بافنده در سطح استان خراسان شمالی در بافت فرش فعالیت دارند که بیشتر آن‌ها در مناطق روستایی سکونت دارند.

وحدت اظهار داشت: توجه به صنعت فرش دستباف خراسان شمالی می‌تواند نقش مهمی را در کاهش محرومیت از چهره استان به خصوص مناطق روستایی داشته باشد و میزان محرومیت استان را کاهش دهد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی افزود: خوشه‌های صنعتی یکی از الگوهای موفق سازماندهی صنایع کوچک و متوسط هستند که کاستی‌های صنایع کوچک و متوسط را رفع و مزیت‌های مختلف صنایع کوچک، چون انعطاف پذیری و تنوع را تقویت می‌بخشند.

وی خاطرنشان کرد: خوشه صنعتی مجموعه‌ای از بنگاه‌های تولیدی و خدماتی در یک رشته صنعتی است که با تکیه بر سرمایه‌های قوام یافته اجتماعی در مناطق مختلف جغرافیایی در کنار نهادهای پشتیبان و از طریق روابط متراکم میان بنگاهی شکل می‌گیرد.

حامد چمن رخ مدیر شرکت چمن رخ خراسان شمالی نیز گفت : این گلیم با تلفیق بافت فرش گره دار و گلیم سنتی منطقه خراسان شمالی معروف به سفره کردی برای اولین بار با کمک یک بافنده حرفه ایی گلیم و یک بافنده فرش در مدت ۲ماه بافته شد .

عضو خوشه فرش خراسان شمالی ادامه داد : این دستبافته دارای ۳ قسمت است که در قسمت بالای آن به  نشان شرکت شهرکهای خراسان شمالی و در قسمت پایین نیز آرم فرش چمن رخ به صورت پرز دار بافته شده  است ، در قسمت وسط آن نیز طرح ترنج یا جاگل به صورت گلیم کار شده است . و سایر قسمت ها و حاشیه ها نیز به صورت سفره کردی بافته شده است .

چمن رخ افزود : سفره کردی یک هنر خاص از بافته‌های داری منحصربه ‌فرد زنان عشایر خراسان شمالی است و به عنوان هنری وصف‌‌ناپذیر مطرح است که نمادهای اشتیاقی و ذوق و احساس آنان نسبت به طبیعت و تاریخ قومی و فرهنگی را در خود جای داده است و نقش‌های بافته شده نشان از عظمت فرهنگ، هنر، باورها، آداب و رسوم، و تاریخ پر فراز و نشیب قومی کردهای این دیار را با خود به یدک می‌کشد. نمادها در سفره کردی همگی بیانگر کرامت قومی و احترام به طبیعت است.

ارسال دیدگاه شما

بالای صفحه