خبرهای ویژه
آخرین خبرها
خبرهای پربیننده
افتتاح 6 پروژه بزرگ صنعتی تا پایان سال جاری در استان
کد خبر: 47 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن - 23:56

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خراسان شمالی:

افتتاح 6 پروژه بزرگ صنعتی تا پایان سال جاری در استان

دکتر مجید پورعیسی به همراه مدیران ستادی حوزه و مرتبط دستگاه های اجرایی استان خراسان شمالی در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: اجرای فاز دوم کارخانه آلومینای جاجرم در زمینه راه اندازی خط تولیدی شمش آلومینیوم در این کارخانه از سال 96 در دستور کار قرار گرفت که پایان اسفند ماه امسال این خط به بهره برداری می رسد.

 

وی افزود: تا پایان سال جاری فاز چهارم مجتمع صنعتی فولاد اسفراین و فاز نخست کارخانه فولاد کیمیا صبا اسفراین نیز به بهره برداری خواهند رسید.

پورعیسی خاطر نشان کرد: فاز دوم کارخانه آذین فرج اسفراین نیز آماده بهره برداری است و کارخانه شرکت کیمیاداران شمال واقع در منطقه حصار و گرمخان شهرستان بجنورد نیز تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد : فاز دوم کارخانه بهنوش شیروان که تولید کننده نوشیدنی ها است نیز آماده بهره برداری شده است.

 

پرداخت 116 میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی در استان

در ادامه رئیس شعب بانک های استان خراسان شمالی گفت: بانک ها در سال 97 همکاری و تعامل خوبی با سیاست های دولت داشته و از اجرائیه صادر کردن کارخانجات، صنایع و واحدهای تولیدی جلوگیری کردند و این همکاری و تعامل موجب افزایش مطالبات ما در سیستم بانکی شده است.

وی با اشاره به اینکه بانک ها با نرخ 4 درصد تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت می کنند، افزود: بانک های سپه، ملی، ملت، صادرات، رفاه و کشاورزی 116 میلیارد ریال تسهیلات در سال جاری به این بخش پرداخت می کنند که بیشترین مبلغ توسط بانک ملی پرداخت می شود.

وی خاطر نشان کرد: از 116 میلیارد ریال تسهیلات حدود 75 درصد تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است.

این مسئول در ادامه با اشاره به اختصاص یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به مشاغل پایدار در کشور، گفت: سهم استان خراسان شمالی از این مبلغ 355 میلیارد تومان بود که در حال حاضر 266 میلیارد تومان ابلاغ شده که در مرحله اول 50 درصد آن توسط بانک های کشاورزی ، توسعه تعاون ، کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید پرداخت شده و منتظر تخصیص 50 درصد بعدی هستیم.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون 12 هزار و 453 فقره وام ازدواج به مبلغ یک هزار و 992 میلیارد ریال توسط سیستم های بانک دولتی به متقاضیان پرداخت شده است.

وی در ادامه در خصوص خارج شدن منابع مالی از استان توسط موسسات مالی و اعتباری گفت: طی هفته گذشته با حضور بانک های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری با حضور دادستان جلسه ای برگزار شد تا این موضوع بررسی شود.

هدایتی افزود: منابع بانک های دولتی و مردم این استان با سود سپرده های بالا به سمت بانک های خصوصی می رود و خود این موسسات کاملا اذعان کردند که به محض ورود منابع به حسابشان، به تهران ارسال می شود.

وی تصریح کرد: این معضل بزرگ گریبان گیر بانک های دولتی است که برای حل این مشکل دولت باید خط ویژه اعتباری برای بانک های دولتی درنظر بگیرند یا بانک های خصوصی را ملزم به پرداخت وام به مردم کنند.

 

وصول 210 میلیارد تومان مالیات  طی 10 ماه در استان

مدیر کل امور مالیاتی خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: طی 10 ماهه ابتدای سال جاری 210 میلیارد تومان مالیات در استان وصول شده  که 126 میلیارد تومان مالیات مستقیم و 84 میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده بوده است.

یعقوبی نژاد اظهار داشت:  در مجموع از 210 میلیارد تومان 40 درصد وصولی ها را مالیات ارزش افزوده ، 23 درصد اشخاص غیر دولتی، 18 درصد حقوق بخش دولتی، 5 درصد حقوق بخش غیردولتی، مشاغل 6 درصد، مستقلات، 5 درصد نقل و انتقالات و سرقفل، 1 درصد ارث و 2 درصد متفرقه تشکیل می دهد.

وی با اشاره به اینکه امسال 75 میلیارد تومان وصول عوارض ارزش افزوده داشتیم، افزود: از این مبلغ 48 میلیارد تومان به 24 شهرداری استان، 25 میلیارد تومان به دهیاری ها، 570 میلیون تومان به روستاهای فاقد دهیار و 650 میلیارد تومان به مناطق عشایری پرداخت شد.

وی تصریح کرد: طی امسال 1721 اظهار نامه از اشخاص حقوقی، 25 هزار اظهار نامه از اشخاص حقیقی و 4 هزار و 72 از اجاره املاک گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: طبق دستورالعمل سازمان امور مالیاتی در کشور خرداد ماه سال گذشته و با توجه به شرایط اقتصادی روز، صاحبان مشاغل اگر فعالیت آنها ثابت بوده می توانستند با 5 درصد افزایش اظهار نامه سال 95 به 96 را تسلیم کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه دستگاههای پوز اصناف به سامانه سازمان متصل نیست، افزود: متاسفانه برخی از دستگاههای پوز در اصناف به نام خود شخص نیست و وقتی تراکنش بانکی به ما ارسال می شود ریز به ریز وارد و بررسی می کنیم.

ارسال دیدگاه شما

بالای صفحه