خبرهای ویژه
آخرین خبرها
خبرهای پربیننده
کاهش 47 درصدی صادرات در استان خراسان شمالی
کد خبر: 28 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۷ يکشنبه ۷ بهمن - 08:25

کاهش 47 درصدی صادرات در استان خراسان شمالی

مدیر کل گمرک خراسان شمالی از کاهش 47 درصدی صادرات به لحاظ ارزشی در استان طی 10 ماهه ابتدای سال جاری خبر داد.

 

جواد جعفری در جمع خبرنگاران استان خراسان شمالی گفت: طی 10 ماهه ابتدای سال 97 ، 33 میلیون و 700 هزار دلار صادرات از مبدا گمرک استان انجام شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 63 میلیون و 900 هزار دلار بوده است.

وی اظهار داشت: طی این مدت عدم صادرات پودر آلومینای جاجرم از استان ، کاهش دوسومی صادرات محصول از مجتمع صنعتی فولاد اسفراین ، مسئله ساز شدن تعهد ارزی برای صادرات کالا از واحدهای تولیدی حقیقی، وقفه موقت صادرات محصول از مجتمع پتروشیمی و ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی از کشور موجب شدند تا انجام صادرات از مبدا گمرک استان به بازارهای هدف خارجی به لحاظ ارزشی کاهش داشته باشد.

وی افزود: با این وجود ، طی این مدت انجام واردات از گمرک استان به دلایل واردات ماشین آلات ، مواد اولیه ، برنج و کالاهای واسطه ای به داخل استان به لحاظ ارزشی 40 درصد افزایش داشته باشد.

جعفری ادامه داد: طی 10 ماهه ابتدای سال جاری 14 میلیون و 500 هزار دلار واردات کالا از مبدا گمرک استان انجام شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 10 میلیون دلار بوده است.

وی به دغدغه تاجران برای انجام واردات و صادرات نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری انجام واردات و صادرات کالا با دو مسئله ثبت سفارشات و تعهدات ارزی مواجه شدند که این مسئله موجب رسوب کالا در گمرکات و عدم ترخیص به موقع آنها شدند.

وی یادآورشد: گمرک کشور نیز برای حل این دغدغه ، بر اساس اختیاراتش ترخیص کالاهای وارداتی مواد اولیه کارخانجات از گمرکات را با اخذ ضمانت از صاحبان کالا را در دستور کار قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر 80 درصد از کالاهای وارداتی مواد اولیه کارخانجات با اخذ این ضمانت ها از صاحبان کالا ، از گمرکات ترخیص می شوند تا روند ثبت سفارشات و تعهدات ارزی این کالاها مرتفع شوند و صاحبان کالا بتوانند پروانه گمرکی آنها را اخذ کنند.

مدیرکل گمرک استان در ادامه از افتتاح چهارمین دفتر گمرکی استان در شهرستان فاروج خبر داد و گفت: در حال حاضر 3 دفتر گمرکی در شهرستان های اسفراین و جاجرم و پتروشیمی خراسان در بجنورد افتتاح شده که از ظرفیت صادراتی برخوردار هستند.

وی به تغییر کد گمرکی بجنورد به کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بجنورد نیز اشاره کرد و افزود: از 14 روز گذشته فعالیت دفتر گمرکی این منطقه آغاز شده تا مجوزهای واردات و صادرات کالا در این منطقه از این دفتر گمرکی انجام شوند.

ارسال دیدگاه شما

بالای صفحه