ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اترک» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

خبرهای روز

کنعانی: پایبند به میز مذاکره هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به ملت‌های مسلمان تبریک گفت.

 

به گزارش اترک و به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی در ابتدای نشست مطبوعاتی دیروز (دوشنبه) خود تصریح کرد: فرا رسیدن ماه مبارک رمضان نقطه عطفی در حمایت بیشتر از مردم فلسطین خواهد بود.

مسلمانان روزه‌دار جهان، داغدار  وضعیت مردم فلسطین و غزه هستند

وی همچنین با بیان این که قطعا  روز قدس امسال نیز با توجه به جنایت‌های رژیم صهیونسیتی علیه مردم فلسطین در نقاط مختلف جهان  باشکوه‌تر در راستای حمایت از مردم فلسطین برگزار می‌شود، گفت: مسلمانان روزه‌دار جهان، داغدار  وضعیت مردم فلسطین و غزه هستند.

کنعانی گفت: امیدواریم در ماه مبارک رمضان شاهد وحدت و انسجام بیشتر  منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای حمایت از مردم فلسطین باشیم.

وی همچنین فرا رسیدن روز بزرگداشت شهدا را نیز گرامی داشت.

کنعانی در بخشی از صحبت‌های خود گفت: به رغم گذشت پنج ماه از حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، متاسفانه شاهد بی‌عملی کاملاً دردناک از سوی جامعه بین‌المللی خصوصا سازمان ملل و شورای امنیت برای متوقف کردن این جنایات هستیم.

دولت آمریکا در جنایات غزه در حرف و عمل در کنار رژیم صهیونسیتی قرار دارد

وی تاکید کرد: دولت آمریکا در این جنایات در حرف و عمل در کنار رژیم صهیونسیتی قرار دارد.

شاهد عدم نقش‌آفرینی موثر از سوی سازمان همکاری اسلامی در ارتباط با غزه هستیم

کنعانی در بخش دیگر از صحبت‌های خود تصریح کرد: انتظار این بود که سازمان همکاری اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی خود، نقش بازدارنده در توقف این جنگ ایفا کند ولی متاسفانه به رغم برگزاری نشست‌های مختلف، شاهد عدم نقش‌آفرینی موثر از سوی این سازمان در این زمینه هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: انتظار این است که با توجه به برگزاری دومین جلسه اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده، ما شاهد یک تحرک جدی از سوی  کشورهای عضو این سازمان برای توقف این جنایات در آستانه ماه مبارک رمضان باشیم.

 توجه به پیشنهادات ایران وضعیت کنونی غزه را تغییر خواهد داد

کنعانی در بخش دیگر صحبت‌های خود در این ارتباط گفت : ما در دومین نشست اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی پیشنهادات خود را در قالب ۶ بند ارائه کردیم و اگر این ۶ بند مورد توجه قرار بگیرد، ما شاهد تغییر وضعیت در بحران و وضعیت کنونی در غزه خواهیم بود.

وی در بخشی از صحبت‌های خود در این نشست تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در حال استفاده از ابزار گرسنگی برای تسلیم کردن مردم فلسطین است و درواقع از ابزار گرسنگی به عنوان ابزار جنگی علیه مردم فلسطین استفاده می‌کند.

گزارش کمیته به اصطلاح حقیقت‌یاب اقدام سیاسی انتقام‌جویانه از ملت ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد گزارش حقوق بشری منتشر شده علیه ایران از سوی کمیته به اصطلاح حقیقت‌یاب گفت: این یک اقدام سیاسی انتقام‌جویانه از ملت ایران و عقده‌گشایی از اغتشاشات سال گذشته است.

وی با بیان اینکه کشورهای پشت این موضوع با استفاده از ابزار حقوق بشر به دنبال اعمال فشار سیاسی و باج‌گیری از کشورهای مستقل هستند  و این یک زنگ خطر برای کشورهای مستقل است، تاکید کرد: ایران به زورگویان باج نداده و نمی‌دهد و همانطور که بارها گفته‌ایم اقدام سیاسی با استفاده از ابزار حقوق بشر یک اقدام غیر سازنده است.

کنعانی تاکید کرد: این گزارش، یک اقدام سیاسی و باج‌خواهانه از سوی کشورهایی است که سابقه سیاهی در زمینه حقوق بشر دارند.

آمریکا به عنوان ناقض برجام صلاحیت اظهار نظر در خصوص فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای  نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران تصریح کرد: ایران در چارچوب تفاهمات حاصله و مدالیته مربوطه در حال همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و در این خصوص به منظور رفع برخی از ابهامات در حال همکاری با آژانس است و اظهارات بی اساس و غیر فنی تاثیری بر تصمیم و اراده ایران در این ارتباط ندارد.

وی تاکید کرد: آمریکا به عنوان ناقض برجام و بسیاری از مقررات حقوق بین‌الملل دارای صلاحیت و شایستگی برای اظهار نظر در خصوص فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با نگاه ایران در مورد سفر آتی  رئیس‌جمهور  ترکیه  به عراق گفت : ما از توسعه مناسبات بین کشورهای همسایه استقبال می‌کنیم  و این توسعه مناسبات را به نفع کشورهای منطقه می‌دانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار ترک در مورد روابط ایران و ترکیه نیز گفت:  از سوی مقامات دو کشور ریل‌گذاری مناسبی برای ارتقای روابط فراهم شده است.

کنعانی با اشاره به سفر چندی پیش رئیس جمهور ایران به ترکیه و تفاهمات انجام شده در جریان این سفر گفت: این امیدواری وجود دارد که هر چه زودتر به هدف‌گذاری انجام شده در روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی و تجاری دست پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: ان‌شاءالله در سال آینده بتوانیم مناسبات دو  کشور را در حوزه‌های مختلف  گسترش بیشتری بدهیم.

افق‌های بهتری  برای گسترش همکاری‌های  اقتصادی و تجاری با عراق پیش‌بینی می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با ادعاهای  وزیر برق عراق مبنی بر اینکه این کشور در ارتباط با موضوع گاز به ایران بدهی ندارد و اگر بدهی هم وجود داشته باشد در ازای آن نفت سیاه به ایران پرداخت خواهد شد، خاطر نشان کرد: ضرورتی برای ورود به این موضوع نمی‌بینم.

وی تصریح کرد: روابط ما با عراق در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی گسترده است  و ساز و کارهای شناخته شده و مشترکی برای گسترش این روابط تعریف شده است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما افق‌های بهتری  را  برای گسترش همکاری‌های  اقتصادی و تجاری دو کشور پیش‌بینی و این موضوع را در راستای منافع دو کشور قلمداد می‌کنیم.

ملت ایران با تمام وجود خود نتیجه تحریم‌های ظالمانه آمریکا را حس کردند

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در پی اقدام ایران در توقیف کشتی آمریکایی به نفع بیماران پروانه‌ای مقامات وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده اند که این کشور هیچ گاه محدودیتی برای ارسال دارو به ایران ایجاد نکرده است و نگاه ایران به این موضوع چیست، گفت: پاسخ این سوال روشن است. ملت ایران با تمام وجود خود نتیجه تحریم‌های ظالمانه آمریکا در طول سالیان متمادی گذشته را حس کردند. از جمله بیماران مختلف که در نتیجه تحریم ظالمانه آمریکا رنج بیماری بر آن‌ها افزون‌تر شده است و آن‌ها بعضا نتوانسته‌اند داروهای خود را به خاطر تحریم‌ها دریافت کنند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با اشاره به وضعیت بیماران پروانه‌ای و تأثیر تحریم‌ها بر وضعیت این بیماران گفت: آمریکایی‌ها ریاکارانه اعلام می‌کنند که ما محدودیت ایجاد نکرده‌ایم در حالی که این موضوع دروغ و نفاق آشکار آن‌ها را مشخص می کند.

به تلاش‌های‌مان برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه ادامه می‌دهیم

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر ارسال کمک‌های انسان دوستانه از سوی ایران به مردم غزه تصریح کرد: موضوع کمک‌رسانی و ارسال کمک به مردم در نوار غزه همواره جزو موضوعاتی مورد توجه ما بوده است و ما در این مسیر تمام تلاش‌های خود را به کار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: از طریق مصر رایزنی‌های دیلماتیک زیادی انجام داده‌ایم و ارتباط بین هلال احمر ایران و مصر برقرار بوده است.

وی افزود: در چندین مرحله کمک‌های انسان‌دوستانه ایران از طریق دریا و کشتی به بنادر مصر جهت ارسال به سرزمین فلسطین انجام شده است.

وی ادامه داد: ما بارها در مجامع بین‌المللی و در دیدار با دبیرکل سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی بر اهمیت تسهیل کمک‌های انسان دوستانه به مردم غزه تأکید کرده‌ایم.

از ارسال کمک‌ به مردم غزه دریغ نمی‌کنیم

کنعانی تصریح کرد: همان طور که می‌دانید ما امکان ارسال مستقیم کمک‌ها را نداریم و متأسفانه مقامات کشور مصر نیز در رایزنی‌های متعددی که با آن‌ها داشته‌ایم بارها اعلام کرده‌اند که صهیونیست‌ها امکان و اجازه ارسال کمک‌های انسان دوستانه ایران را نمی‌دهند. البته این‌ها مانع از این نبوده که ما در این ارتباط تلاش نکنیم و همچنان پیگیری این موضوع در اولویت ما قرار دارد و از ارسال این کمک‌ها دریغ نمی‌کنیم.

در مذاکرات رفع تحریم ها پایبند به میز مذاکره هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال ایسنا در مورد سفر اخیر علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه به دوحه و دیدار وی با انریکه مورا، معاون مسئول سیاسی خارجی اتحادیه اروپا و همچنین نماینده اتحادیه اروپا در امور غرب آسیا و همچنین با توجه به این دیدارها آیا ما شاهد خبر و یا تحول جدیدی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم ها خواهیم بود؟ گفت: نشست‌ها و رایزنی‌های سیاسی بین معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و معاون نماینده اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی به منظور بررسی و تبادل نظر در خصوص موضوعات دوجانبه و موضوعات مد نظر ایران و اتحادیه اروپا و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین المللی همواره در دستور کار بوده است و این رایزنی‌ها در فواصل مختلف انجام شده است و دیدار اخیر نیز در همین چارچوب صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در این دیدار طیف متعددی از موضوعات مختلف به بحث و بررسی گذاشته شده است و به دلیل نقش اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام یکی از موضوعات مورد بحث رایزنی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است.

کنعانی گفت: آقای باقری در این سفر با نماینده ویژه اتحادیه اروپا در غرب آسیا نیز دیدار داشته و در این نشست در مورد تحولات منطقه و غزه تبادل نظر صورت گرفته است و دو طرف بر ضرورت تلاش برای حفظ جان انسان‌های بی‌گناه و افزایش کمک‌رسانی به مردم غزه تأکید کرده‌اند.

وی ادامه داد: همان طور که هفته قبل گفتم ما به عنوان ایران در مذاکرات رفع تحریم ها پایبند به میز مذاکره هستیم و معتقدیم که در مسیر مذاکره اگر طرف مقابل دارای اراده باشد می‌توان مذاکرات انجام شده را در سریع ترین زمان ممکن جمع بندی کرد و اینکه تمامی طرف‌ها به تعهدات خود بازگردند.

تبلیغ

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه
تبلیغ تبلیغ پرتال استانداری خراسان شمالی
بالای صفحه