ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اترک» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

خبرهای روز

مسافران، فرودگاه بین‌المللی بجنورد را فراموش کرده‌اند

اترک/ فرودگاه بجنورد یکی از زیرساخت‌های خراسان شمالی است که در سال ۱۳۷۵ در این شهر، فعالیت خود را آغاز کرد. با وجود اینکه این فرودگاه، بین‌المللی است، اما علاوه بر اینکه تاکنون در آن پرواز بین‌المللی انجام نشده، برای انجام پروازهای داخلی نیز با مشکلاتی مواجه است.

یکی از مشکلات همیشگی فرودگاه بجنورد لغو پروازهاست؛ اما مدت زیادی است که کمبود پروازها مزید بر علت شده و این امر مسافران این فرودگاه را با چالش جدی مواجه و آن‌ها را سرگردان در فرودگاه‌های سایر شهرهای همجوار یا پایانه‌های مسافربری زمینی کرده است.

لغو و کمبود پروازها در این فرودگاه موجب شده است تا برخی مردم اعتمادی به فرودگاه این شهر نداشته باشند و ترجیح دهند مسیری را که در گذشته با هواپیما از این فرودگاه سفر می‌کردند یا با اتوبوس سفر کنند یا پرواز خود را از طریق نزدیک‌ترین فرودگاه انجام دهند.

یکی از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران خراسان شمالی بیان کرد: فرودگاه، یکی از ارکان توسعه در شهرهاست، وجود این زیرساخت مهم سبب می‌شود تا سرمایه‌گذاران زیادتری به آن منطقه برای انجام سرمایه‌گذاری مراجعه کنند.

پورخیاط ادامه داد: لغو پی در پی پروازها و کمبود پروازها مشکل همیشگی فرودگاه بجنورد بوده است و این امر سبب می‌شود تا علاوه بر اینکه سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان رغبتی برای سفر به این استان را نداشته باشند، رفت و آمد و سفر مسئولان کشوری در این استان نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

وی افزود: برای یک سرمایه‌گذار زمان رفت و آمد و وجود یک سیستم حمل و نقل مطمئن بسیار مهم است که در فرودگاه بجنورد چنین امکانی فراهم نیست، یا پرواز وجود ندارد و ممکن است اگر وجود داشته باشد با ریسک لغو شدن مواجه شود.

یکی از اعضای ستادهای انتخاباتی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خراسان شمالی نیز اظهار کرد: کمبود و نبود پرواز سبب شد تا هیچ‌یک از کاندیدای ریاست جمهوری یا افراد فعال سیاسی سرشناس در زمان تبلیغات نتوانند در این استان برای معرفی بهتر و بیشتر خود حضور یابند.

تکزاد، یکی از شهروندان بجنوردی نیز بیان کرد: فرودگاه بجنورد فقط یک مسیر پروازی بجنورد به تهران و برعکس را دارد که مدت زیادی است به علت کمبود تعداد پروازها، خرید بلیت به سختی انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: این امر سبب می‌شود تا مسافران برای انجام پروازهای خود به فرودگاه مشهد یا سبزوار مراجعه کنند یا با اتوبوس رنج سفر را به دوش بکشند.

وی گفت: کمبود پروازها در این فرودگاه سبب شده تا وقت زیادی از مسافران تلف شود، چون اگر بخواهند فرودگاه مشهد را انتخاب کنند باید چهار ساعت زمان طی کنند تا از بجنورد به مشهد برسند و اگر بخواهند با اتوبوس از بجنورد به تهران بروند، باید مسافت حداقل ۱۲ ساعت را جلوی چشم خود ببینند.

وی اضافه کرد: تعداد مسافرانی که قصد سفر با اتوبوس‌های وی‌آی‌پی را دارند، زیاد است که سبب شده است خریدن بلیت آنها، کمی با سختی انجام شود.

 

انجام فقط ۲ پرواز در فرودگاه بجنورد

ابراهیم قدمگاهی، مدیر فرودگاه بجنورد در پاسخ به این پرسش که در چند ماه گذشته از سوی این فرودگاه اعلام شد که پیگیری برای افزایش پروازها در حال انجام است و پیگیری‌ها به چه نتیجه‌ای رسید؟ اظهار کرد: پیگیری‌های انجام‌شده بدون نتیجه رها شد و اگر پیگیری از سوی معاون‌های استاندار در حال انجام است، بی‌اطلاعم.

وی بیان کرد: پیگیری‌ها از مسیر دیگری با همکاری آژانس‌ها در حال انجام است و امیدواریم مشکل کمبود پروازها در این فرودگاه به‌زودی حل شود.

قدمگاهی با بیان اینکه اکنون از فرودگاه بجنورد در هفته فقط دو پرواز در روزهای سه‌شنبه و جمعه انجام می‌شود، گفت: هواپیمای ATR به‌دلیل اینکه ملخی است، یکسری اشکال‌ها دارند و اگر شرایط محیط و رطوبت تغییر کند، کارایی آن کاهش می‌یابد و توانایی مقدار باری که باید از زمان به بالا جابه‌جا کند، کمتر می‌شود.

وی افزود: ایران‌ایر می‌تواند بلیت ۶۵ نفر را بفروشد؛ اما برای انجام در نظر گرفتن موارد ایمنی ۱۹ نفر را به فروش می‌رساند و بقیه را نگه می‌دارد و سپس با توجه به شرایط محیطی و رطوبت، تعداد مسافران را اضافه یا کم می‌کند و به اندازه متعادل می‌رساند. به‌عنوان مثال، جمعه گذشته، هواپیما با ۳۰ مسافر از زمین بلند شد و دو مسافری که بلیت  خریده بودند، از هواپیما به علت رعایت مسائل ایمنی پیاده شدند.

 

کاهش حدود ۱۹.۵ درصدی تعداد پروازها در فرودگاه بجنورد

محمدجواد لطافتی، مسئول آمار فرودگاه بین‌المللی بجنورد بیان کرد: در سه ماه نخست امسال ۵۸ پرواز در این فرودگاه انجام شده که این تعداد در سال گذشته ۷۲ پرواز بوده است. در سه ماه ابتدایی امسال، تعداد مسافران ورودی به این فرودگاه ۱۳۱۹ و تعداد مسافران خروجی ۱۳۲۸ نفر بوده است.

وی ادامه داد: میزان بار ورودی در مدت زمان یادشده به فرودگاه بجنورد ۱۲۹۴۸ کیلوگرم و میزان بار خروجی نیز ۱۱۹۸۹ کیلوگرم بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سه ماه ابتدایی سال گذشته تعداد مسافران ورودی به این فرودگاه ۲۱۸۸ نفر و تعداد مسافران خروجی ۲۰۷۳ نفر بوده است، افزود: در این مدت، ۱۸ هزار و ۸۸ کیلوگرم بار وارد فرودگاه و ۱۷۰۹۹ کیلوگرم بار از فرودگاه خارج شده است./ایسنا

تبلیغ

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه
تبلیغ پرتال استانداری خراسان شمالی
بالای صفحه